8. 7. 2013.

Skoro 1.500 ljudi preplivalo Bosfor

Jedna od najluđih trka - kroz struju koja čak i brodove odvuče

Skoro 1.500 učesnika iz više od 40 zemalja u nedelju je preplivalo Bosfor u jednom od najvećih svetskih takmičenja u plivanju na otvorenom.

Zlatnu medalju je po četvrti put osvojio Hasan Musluolu iz Turske, koji je preplivao moreuz za 39 minuta i 13 sekundi.

Trka od 6,5 kilometara koju organizuje Nacionalni olimpijski komitet Turske, počela je u Kanliči na azijskoj strani Istanbula, a završila se na Kuručešmeu, na evropskoj strani.

"Bilo je to lepo iskustvo jer smo počeli u Aziji, a stigli u Evropu", rekla je italijanska takmičarka Ilaria Frinisi.

Njaveći izazov bila je jaka struja bosforskog moreuza koja ponekad velike brodove skrene s kursa.

"Mnogo sam trenirao pre no što sam došao. Plivao sam na staze do šest kilometara jer nisam znao koliko ću zbog struja morati da plivam u Bosforskiom moreuzu", rekao je francuski učesnik, 55-otogidišnji Turnan Lu.

Firisni je, sa druge strane, rekla da "prelezak nije bio veoma težak jer je struja bila dobra... Jedino sam se plašila pecaroša, ali sve je bilo u redu".

To takmičenje je prvi put održano 1989. kada su učestvovale četiri žene i 64 muškarca.

Izvor: Vesti online