29. 9. 2013.

Fosil ribe otkriva zapanjujuće podatke o ljudskom poreklu


Predak svih živih bića koja imaju čeljust i kičmeni stub nije bila elegantna zver nalik ajkuli, već bezuba, oklopna riba, ističe se studiji o istoriji evolucije čoveka koja je danas objavljena u časopisu "Nature".

Naime, grupa naučnika je u Kini pronašla fosil ribe star 419 miliona godina koji pobija postojeću teoriju da su moderne životinje s koštanim skeletom (osteićthyes) evoluirale od hrskavičavog bića nalik ajkuli.

Novootkriveni fosil ukazuje na nedostajuću kariku u evolucionom lancu i dokazuje da je koštani skelet bio prototip za sve kičmenjake, navode istraživači.

"Implikacije su jasne: pripadnici grupe osteićthyes nisu stekli svoj koštani skelet nezavisno, već su ga nasledili od predaka - oklopnih riba (placodermi) koje se smatraju najprimitivnijim članovima porodice kičmenjaka koji poseduju čeljust", istakao je koautor studije Brajan Ču sa Instituta Paleontologije kičmenjaka i paleoantropologije u Pekingu.

Novootkrivena životinja, nazvana Entelognathus primordialis (prvobitna kompletna čeljust), bila je vrsta oklopne ribe koja je živela u morima oko Kine tokom perioda Silur, pre oko 423 do 416 miliona godina.

Ova riba čudnog oblika, čiji je fosil otkriven nedaleko od južnokineskog grada Chudžing, bila je duga oko 20 centimetara, imala je oklopnu glavu i telo i krljušast rep.

Imala je čeljust, ali ne i zube, i sasvim male oči u velikim, koštanim dupljama. Nije bila direktni predak današnjih kičmenjaka sa čeljustima, već izumrli "bliski rođak" zajedničkog pretka s kojim je delila mnoge osobine.


Izvor: Tanjug


Нема коментара:

Постави коментар