Australijski teleskopi
Australija je predstavila džinovski radio-teleskop koji će omogućiti
astronomima da otkriju udaljene galaksije i istraže dubine univerzuma sa do
sada nezabeleženom preciznošću.
Australijski “SKA Petfajnder” teleskop, u udaljenoj Marčison radio-astronomskoj opservatoriji u pustinji Zapadne Australije, čini 36 antena, svaka prečnika od po 12 metara.
Postrojenje vredno 140 miliona dolara može da pretražuje nebo mnogo brže nego postojeći teleskopi, sa antenama osetljivim na slabu radioaktivnost iz Mlečnog puta, što pruža mogućnost da se zapaze i udaljene galaksije.
Direktor Naučne i industrijsko-istraživačke organizacije Komonvelta ASKAP Brajan Bojl rekao je da će proučavanje radio-talasa omogućiti astronomima da saznaju jedinstvene detalje o kosmosu. “Oni će moći da kažu na kojoj zvezdi je nastao određeni gas ili o egzotičnim objektima. kao što su pulsari i kvazari, što stvarno pomera granice našeg znanja o fizičkim zakonima univerzuma“, rekao je on.
“Radio-astronomija će nam takođe dati uvid u sam nastanak svemira”.
Teleskop je deo australijskog doprinosa mnogo širem SKA projektu od 2,5 milijarde dolara, koji će zajednički biti ostvaren sa Južnom Afrikom i Novim Zelandom i imaće mnogo veće mogućnosti istraživanja svemira.
Taj projekat će koristiti šumske antene raspoređene po udaljenim terenima kojima će se prikupljati signali kosmičkih fenomena koje nije moguće opaziti optičkim teleskopima. On će biti 50 puta snažniji od sadašnjih teleskopa i moći će da istražuje zvezde koje eksplodiraju, crne rupe, tamnu energiju i tragove postojanja svemira pre 14 milijardi godina.
Bojl je rekao da će teleskop ASKAP omogućiti da 350 istraživača iz preko 130 instituta preduzme deset naučnoistraživačkih projekata. “Jednim projektom će biti popisane sve lokalne galaksije unutar nekoliko milijardi svetlosnih godina od nas, što će nam dati najprecizniju mapu svemira oko nas i kako je nastao Mleči put”, rekao je on.
“Drugi projekt će ispitivati sva magnetna polja u svemiru kako bi se videlo da li kosmički magnetizam igra neku vitalnu ulogu u formiranju zvezda i galaksija“.
Potraga za vanzemaljskim životom je sekundarni cilj. “To je skoro paralelna aktivost u svim radovima na istraživanjima koja se sprovode”, rekao je Bojl novinarima.
Izvor: Vesti online
Нема коментара:
Постави коментар