13. 1. 2013.

Kako zapamtiti 1.000 telefonskih brojeva!


Nebojša Cvetković iz Pirota usavršio je jedinstvenu tehniku za pamćenje brojeva telefona uz pomoć reči i slova a do sada je, kako tvrdi, uspeo da na ovaj način upamti više od 1.000 telefonskih brojeva.

Na razvoju ove tehnike Cvetković radi još od gimnazijskih dana, a tek pre dve godine on je objavio i priručnik na osnovu koga svako može da savlada njegovu tehniku za pamćenje brojeva.

-Savremeni čovek svakoga dana se nađe u situaciji da treba da upamti neki broj, bio to telefon, broj lične karte, datum rođenja ili bilo šta drugo. Upravo ova tehnika svakom čoveku omogućava da upamti praktično neograničnei broj brojeva od jednocifrenih i dvocifrenih do šestocifrenih i osmocifrenih.

Reč je o veoma dobroj tehnici uz pomoć koje mogu da se zapamte i u „trajnu memoriju“ ljudskog mozga smeste ne samo brojevi telefona, već i brojevi tablica i mnoge druge informacije – tvrdi on.


Cvetković objašnjava da se sistem bazira na pretvaranju brojeva u pojmove i tako se memorišu kombinacije brojeva.

- Taj kod postoji možda 300 godina, ali ja sam uspeo da ga usavršim do perfekcije. Kod ovog sistema se koriste reči ekavskog govornog područja, a vrlo je bitna i mašta. Uvek se pamti s leva na desno. Na primer broj 425-681. Asocijacija za prvu grupu brojeva na osnovu koje je ja smeštam u memoriju je ronilac. Zbog toga što u ovom sistemu ekvivalent za broj 4 je slovo R, za broj 2 je L, a za 5-C. Ta tri slova RLC lako je zapamtiti jer uz pomoć reči ronilac, čiji su, kao što je očigledno, sastavni deo. Drugu grupu brojeva pamtim uz pomoć reči ćufte, jer u ovom sistemu za broj 6 ekvivalent je slovo Ć, za 8-F, a za 1 je T. Da bi zapamtio ceo broj koji smo slučajno izabrali, ja u glavi zamislim ronioca koji jede ćufte i tako se bez ikakvih problema broj telefona neke osobe smešta u trajnu memoriju iz koje veoma lako može da se izvuče i pretvori u brojeve – kaže Cvetković.

Iako on trenutno ima oko 1.000 telefonskih brojeva u glavi, kako sam kaže, ova tehnika je tako savršena da praktično može neograničeno brojeva da se upamti jer sve zavisi od upornosti osobe koja želi da ovlada tehnikom.

-Bilo bi lepo kada bi se ova tehnika uvela i u škole, jer deca mogla veoma lako da pamte brojeve umesto da ih „bubaju“ napamet što ničemu ne vodi. Ja sam napravio i jednu brošuru uz pomoć koje ova tehnika lako može da se savlada i upamti – objašnajva Cvetković, koji je bio student generacije 1971/1972 na Građevinskom fakultetu, a trenutno je bez posla.

Izvor: Telegraf


Нема коментара:

Постави коментар