1. 8. 2013.

U egipatskom haosu poharane grobnice faraona

 Piramida u Dahsuru

Pljačkaši grobnica iskorišćavaju politički haos u Egiptu i ulaze u slabo branjene arheološke lokalitete. Velika opasnost preti kulturnom nasleđu, a vlasti koje su nemoćne da zaustave pljačke, strahuju da bi drevni artefakti mogli zauvek da budu izgubljeni.

Nekoliko stotina metara od piramida u Dahsuru, braonkasta peščana zemlja prepuna je rupa. Iskopano je na desetine otvora, neki dubine i do sedam metara. Pljačkaši grobnice su očito imali pune ruke posla.

Na tom lokalitetu se nalaze najstarije grobnice u Egiptu, od kojih su neke prepune blaga iz doba faraona. Arheolozi su tek delimično mapirali, ali nikad nisu izvadili sadržaj riznica.

Od faraona, preko Rimljana i Grka, do Kopta i Fatimida, u Egiptu se vide tragovi mnogih civilizacija, a velika blaga još nisu pronađena i osigurana. Zemlja u dolini Nila oduvek je imala problema sa pljačkašima drevnih predmeta, a od revolucije 2011. godine situacija je sve gora, kaže Abdel Halim Nur el Din, profesor arheologije i šef Vrhovnog saveta antikviteta.

Tunel koji su pljačkaši iskopali stotinak metara od piramide u Dahsuru
„Polako gubimo svoje kulturno nasleđe, deo po deo“, ističe profesor.

Bande pljačkaju kad hoće

U januaru 2011. godine, svetski poznati Muzej u Kairu je opljačkan, a demonstranti su uništili neprocenjiva blaga i predmete. Ali daleko od prestonice važni artefakti takođe nestaju zahvaljujući slabo obezbeđenim lokalitetima.

Statua Akhanetena ukradena kada je muzej u Kairu opljačkan

Nakon pobune i pada dugogodišnjeg režima, rasformiran je bezbednosni aparat, a obezbeđivanje istorijskih nalazišta je zapostavljeno. Čak i sada, dve i po godine kasnije, policija je jedva uspevala da obezbedi gradske ulice, a trenutno ima pune ruke posla sa protestima.

Vojska je postavila dva oklopna vozila kod piramida u Dahsuru kako bi odvratila pljačkaše. Nažalost, takvi pokušaju su bez uspeha. „Želeli smo da ih zaustavimo, ali su na nas zapucali iz automatskog oružja a mi samo pištolje imamo. Skočili smo u zaklon, a oni su nastavili sa 'poslom'“, objašnjava jedan od čuvara.

Bande pljačkaša postaju sve smelije. Kod piramida u Sakari su sa oružjem upali u državno skladište i odneli sve iz njega. U objektu su se nalazile male statue. Čak sprovode i ilegalna kopanja u turističkim centrima, poput Asuana i Luksora, a stručnjaci navode da su u pitanju izuzetno organizovano bande koje dolaze sa teškom mehanizacijom.

 Oštećena mumija nakon pljačke muzeja u Kairu

„Pljačke antikviteta su veoma profitabilan posao. Jedan od prioriteta vlasti mora da bude obezbeđivanje lokaliteta i sprečavanje ilegalnog iskopavanja. Za prezervaciju i restauraciju drevnih vrednosti i ovako nema novca“, objašnjava profesor Nur el Din.

Opljačani predmeti zauvek nastaju

Najstrašnije je to što najnovije pljačke nisu najveći problem Vrhovnog saveta antikviteta.
Osama Mustafa Elnahas vodi odeljenje Vrhovnog saveta antikviteta zaduženo za vraćanje ukradenih predmeta. Veoma je obavešten o stalnim pljačkama, a, kako kaže, one su od revolucije postale svakodnevne.

Muzej u Kairu pre revolucije 2011. godine
Iz muzeja u Kairu odnesena i statua Tutankamona
Ipak, Vrhovni saveta antikviteta ne zna tačne razmere pljačkanja. Debora Ler, šef čikaškog instituta „Polson“, predložila je američkim vlastima da podrže obezbeđivanje arheoloških nalazišta tako što će egipatskim vlastima davati satelitske snimke lokaliteta. Ali takvi planovi još nisu prošli birokratski aparat u zemlji u dolini Nila.

Što se tiče već ukradenih predmeta, oni su najverovatnije zauvek izgubljeni. Većina artefakata će završiti u inostranstvu gde vlasti u Kairu ne mogu da dopru do njih i biće prodate kolekcionarima preko međunarodnih aukcijskih kuća.

„Ako želimo da povratimo predmet koji se pojavi na aukcijama moramo da dokažemo da je u našim izveštajima on zaveden kao ukraden. Precizan inventar ukradenih relikvija je nešto što vlasti verovatno neće skoro moći da sprovedu, posebno ako se ima u vidu brzina kojom pljaškaške bande izvode svoje operacije“, zaključuje Elnahas.


Izvor: RTS





Нема коментара:

Постави коментар