31. 3. 2013.

Na korak od biološkog kompjutera koji bi bio smešten u telu


Sačinjen od organskih molekula, „biološki kompjuter“ bi mogao da radi unutar živih ćelija našeg organizma.

Sićušni, biorazgradljivi uređaj mogao bi da detektuje promene u okruženju, da „doprema“ lek, pa čak i da uništi potencijalno kancerogene ćelije.

Prema pisanju londonskog Telegrafa, naučnici već znaju kako da koriste biološke molekule za skladištenje informacija i prenos podataka iz jedne u drugu ćeliju.

Najnovija studija, objavljena u časopisu „Science„, obezbedila je treću, bitnu komponentu za kompjutere – biološke tranzistore koji deluju poput „logičnog kola“ prilikom utvrđivanja da li je neko biohemijsko pitanje pravo ili ne.

Dru Endi, asistent bioinženjeringa na Stenford univerzitetu u Kaliforniji i vođa istraživanja, kazao je da ovo otkriće može da pomogne naučnicima da razviju kompjuter za detektovanje bolesti.

Biološki kompjuteri mogu da se koriste za proučavanje i reprogramiranje živih sistema, praćenje sredine i poboljšanje ćelijske terapije“, istakao je on.

Elektronski inženjeri već decenijama sanjaju o biološkim kompjuterima koji otvaraju put novoj generaciji ultra-malih, ultra-brzih uređaja, inkorporisanih u mehanizam živih organizama.

Izvor: Telegraf


Нема коментара:

Постави коментар