Mala, neprimetna kapela koja se nalazi između crkve Svetog Bartolomeja i zvonika na jugozapadu Čermne, jednog od najstarijih poljskih gradova, spolja deluje sasvim uobičajeno i slabo čiju pažnju će privući, osim pažnje onih koji znaju kakav enterijer kriju ta drvena vrata.
Lobanje i nožne kosti više od 3.000 žrtava rata prekrivaju zidove i tavanicu male barokne crkve, dok kripta po kojoj koračate čuva pod nogama preko 21.000 ostataka preostalih žrtava.
Lokalni sveštenik Vaclav Tomašek skupljao je, čistio i pažljivo raspoređivao skelete, praveći masovnu grobnicu žrtava stradalih u tridesetogodišnjem ratu koji je za povod imao verski sukob katolika i protestanata, Šleskim ratovima vođenim između Pruske i Habzburške monarhije oko preuzimanja Šleske i preminulih od epidemije kolere.
Nakon svog hodočašća po Rimu i posete mnogih kosturnica i katakombi, inspiraciju je našao na groblju koje se nalazi pored crkve Santa Marija Dela Koncesione, te je napravio kapelu zamišljenu kao svetilište za mrtve i memento mori za žive.
Tomašek je na oltaru ostavio lobanju lokalnog gradonačelnika, lobanje deformisane od sifilisa, lobanje oštećene mecima i kosti koje navodno pripadaju gigantu. Kada je preminuo 1804. godine i njegova lobanja je našla svoje mesto na ovom oltaru.
Izvor: Telegraf
Нема коментара:
Постави коментар