28. 9. 2015.

5 Najpoznatijih živih fosila na svetu


Za razliku od drugih vrsta koje su evoluirale, ili koje čak još uvek evoluiraju, živi fosili su one vrste čija se anatomija i ponašanje nije promenilo milionima godina. Predstavljamo vam pet najpoznatijih živih fosila na svetu, prekrasnih životinja koje su preživile bombardovanje meteora, ledeno doba, poplave, požare, zemljotrese, gigantske erupcije vulkana…

1. Koelakant (“Praistorijski”)



Koelakant je jedan od najpoznatijih živih fosila. Kapetani Hendrik Gosen i Marjorie Kourtenaj-Latimer otkrili su prvi primerak 1938. godine. Ovo otkriće je šokiralo naučnu zajednicu jer se smatralo da je ova vrsta ribe izumrla pre 65 miliona godina.

U stvarnosti, Coelacanth je preživio gotovo 400 miliona godina. Do sada su samo dva primjerka zabliježena, jedan u Zapadnom Indijskom oceanu i drugi u Indoneziji.

2. Aligatorska kornjača



Ova kornjača sa zastrašujućim izgledom dolazi iz jugoistočnog dela SAD-a. Može težiti do masivnih 100 kg, a u proseku žive 150 godina.

Legende kažu da su neki primerci pronađeni sa delovima pušaka iz građanskog rata ugrađenim u oklope ovih kornjača. Više od 200 miliona godina stara strategija lova im pali i danas: čekanje pjena na dnu slatkovodnog jezera, koji kad im se približi, ulove sa svojom super-snažnom čeljusti.

3. Sumatranski nosorog



Nažalost, Sumatranski nosorog deli titulu “najugroženije vrste nosoroga na svietu” sa Javan nosorogom. Procenjuje se da je ostalo manje od 400 živih Sumatranskih nosoroga. Prirodno stanište ovog najmanjeg nosoroga u svojoj porodici su guste šume Indonezije i Malezije.

Javnosti je relativno dobro poznat, jer je bio predmet neuspešne 20-godišnje studije i programa za uzgoj u zatočeništvu. Neke teorije povezuju Sumatranskog nosoroga sa praistorijskim Runastim nosorogom, iako dokazi još uvek nisu dovoljni da se ova teza zvanično potvrdi.

4. Okapi



Sa svojim telom koje podseća na žirafe, čudnovati Okapi se smatra drevnim fosilom jer je on jedina životinja ostala na svetu koja je bliska praistorijskim žirafama – čak i bliža nego žirafe koje viđamo danas.

Tokom 15 miliona godina, evolucija je favorizirala visoke žirafe koje su mogle dosegnuti krošnje stabala, dok konačno nismo dobili današnje žirafe. Ipak, jedan set predaka preselio se u šumu i nikad se nije mnogo promijenio od originala: Okapi. Izvorno, zbog prugastih nogu, naučnici su smatrali da je Okapi vrsta zebri.


5. Nautilus (Indijska lađica)



Negde na pola evolucijskog puta od puža do hobotnice nalazi se Nautilus, životinja koja se jako malo promenila u poslednjih 500 miliona godina. U jednom trenutku, u oceanu se nalazilo na stotine različitih vrsta ove životinje, ali danas ih je ostalo samo šest.

Poput lignje i hobotnice, Nautilus ima pipke, ali bez usisnika. Takođe im nedostaje i složeni nervni sistem i dobra memorija koju imaju napredni članovi porodice.


 
Izvor: Pixselizam

Нема коментара:

Постави коментар