Ovce koje svetle u mraku privukle su veliku pažnju svetske naučne zajednice. Genetski modifikovane životinje iz Urugvaja mogle bi da se koriste u proizvodnji jeftinih lekova.
Te ovce izgledaju isto, isto se glasaju i isto se hrane kao i obične. Tek u mraku, pod ultraljubičastim svetlom, vidi se zašto su posebne, kaže reporterka Al Džazire Lusija Njuman.
Fluorescentne ovce, rođene su u oktobru prošle godine na Institutu za reprodukciju životinja u Urugvaju.
U saradnji sa Institutom Paster, fluorescentni gen dobijen iz meduze koja svetli u mraku, usađen je u DNK ovce. Veruje se da su ovo prva takva jagnjad ikada rođena.
"Dodali smo zeleni fluorescentni protein, jer ga je lako pratiti, kako bismo potvrdili da ova tehnika zaista deluje na ovcama. Sada znamo da će svaki drugi protein biti jednako uspešan, ako se upotrebi pomoću ove tehnike", kaže Martina Krispo sa Instituta Paster u Montevideu.
Svrha eksperimenta nije samo postići da ovce svetle u mraku. Reč je o velikom naučnom uspehu.
Mleko ovce genetski modifikovane ovom tehnikom moglo bi pomoći u proizvodnji lekova za lečenje brojnih bolesti, od dijabetesa do hemofilije i poremećaja hormona rasta i to uz mnogo niže troškove od tradicionalne medicine, kaže reporterka Njuman.
Ne znamo za dijabetes i hemofiliju, ali svetlećim ovcama svakako će se obradovati vukovi, koji će ih tako lakše opaziti u mraku. A ukoliko neki od vukova pati od ovih bolesti, zadovoljstvo će biti dvostruko.
Izvor: Cafe ba
Нема коментара:
Постави коментар