Kinezi su poludeli za QR kodovima (tzv. Quick Response kod, posebna vrsta barkoda koja se skenira putem mobilnih uređaja kao što su smartfoni i tableti, i koji vas vodi na veb adresu određenu od strane onoga ko je kod napravio) i postali predmet sprdnje na internetu, pošto ih koriste svuda i u gotovo svakoj situaciji, ali niko nije očekivao da će početi da ih stavljaju i na nadgrobne spomenike.
Međutim, upravo se to dogodilo na gradskom groblju u Ningbou, u istočnoj kineskoj provinciji Žeđiang, 28. marta ove godine. Kada se skenira, posetiocu groblja će pružiti informacije i priče iz života preminulog, kroz foto i video priloge.
Taman kad smo pomislili da je ovo usamljeni slučaj, naišli smo na demant te pomisli.
- Rođaci mogu da postave lozinke kako bi zaštitili privatnost mrtvoga – kaže Vang Bo, regionalni menadžer kompanije koja proizvodi kodove, čime se sugeriše da je razvijen čitav biznis oko ovoga.
On dodaje da se nalepnice sa kodovima i sa pratećim sajtom sa sadržajima o preminulima uglavnom prave za poznate ličnosti i svece, ali da nije neuobičajeno da to rade i obični ljudi. Zbog toga se na grobljima u Šangaju, Šenjangu i Fuđianu može videti rastući broj QR kodova.
Sa jedne strane, može se reći da je ovo dokaz tehnološke naprednosti kineskog naroda, ali i kulturoloških razlika zbog kojih je “zapadnjacima” smešno mnogo toga što rade ljudi na Istoku, i obrnuto.
Izvor: Telegraf
Нема коментара:
Постави коментар